Kontaktní údaje

Ing. Karel Koluch
Adresa: Za Drahou 1331, 696 62 Strážnice
Tel.: 725 309 805
info@vinarstvi-zerotin.cz
www.vinarstvi-zerotin.cz

 

O vinařství

 

Společnost Žerotín navazuje na bohatou tradici pěstování révy vinné na Strážnicku. První písemné zmínky o vinohradnictví pochází z roku 1417, kdy pan Petr z Kravař, tehdejší majitel strážnického panství vydává horenské právo. 
Název společnosti Žerotín je odvozen od jména šlechtického rodu Žerotínů, za jejichž vlády v 16. století dosahovalo vinařství v této části Moravy největšího rozkvětu.

Vinařství Žerotín hospodaří na vlastních vinicích, k výrobě vína jsou zpracovány pouze hrozny z těchto vinic. Vinice se rozprostírají na jižních a jihovýchodních svazích v katastrech obcí Petrov, Sudoměřice a města Strážnice..

Vinařství v současné době obhospodařuje v integrované produkci celkem 63 ha. Momentálně probíhá restrukturalizace části vinic, za účelem obnovy jednotlivých viničních tratí a jejich kultivaci vzhledem k odrůdové skladbě a místnímu teroir.

Nejvýznamnější bílé odrůdy: Chardonnay, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Tramín červený, Rulandské bílé i šedé, Pálava. Dále skladu vinic doplňují odrůdy Hibernal, Muller Thurgau, Irsai oliver a Muškát moravský. Na Žerotínských vinicích najdeme i méně známě a rozšířené odrůdy jako jsou Solaris nebo Saphira.

Z modrých odrůd je na vinicích nejvíce zastoupena odrůda  Frankovka. Dále potom Merlot, Zweigeltrebe, Rulandské modré, Neronet. Nově také odrůda Cabernet Cortis, která dává vzniknou speciálním vínům v limitovaných edicích o malém lahvovém počtu.

Samotná výroba je vedena v duchu šetrného zpracování hroznů, které nám umožňuje nejmodernější technologické vybavení. Využíváme moderního pneumatického lisu s uzavřeným systémem, kdy necháváme aromatické odrůdy „naležet“, fermentace probíhá v nerezových nádobách pod řízenou teplotou. U červených vín využíváme ke zrání historické dřevěné sudy. Některá vína jsou doškolována v dubových sudech typu barrique.

Vinařství Žerotín vyrábí také svoje vlastní sekty, tradiční šampaňskou metodou tzn. Druhotným kvašením vín v láhvi.

Novinkou v nabízeném sortimentu jsou vína v plechovkách v objemu 2,5 dcl Jedná se o vína perlivá styl frizzante, která doplňují nabídku vín, především v letních měsících.

Dalším rozšířením sortimentu jsou také vlastní vína v tzv. Bag in boxech. Jedná se o kvalitní vína plněná do praktických 3l nebo 5l obalů, které mají tu výhodu, že po otevření obalu nedochází k oxidaci a znehodnocování vína tak jako v případě stáčených vín do pet lahví. Takto připravená vína vydrží ke spotřebě i po dobu několika měsíců.

Vína z vinařství Žerotín si můžete vychutnat ve sklepech v Petrově nebo ve Strážnici. Sklep Petrov který se nachází v proslavené lokalitě Petrovských Plžů má kapacitu až 50 osob. Sklep lze pronajmout pro rodinné oslavy, firemní akce, prezentace, večírky a jiné. Samozřejmostí je zajištění občerstvení, degustace vín s prezentací a výkladem a v případě zájmu také cimbálová muzika.

Druhým sklepem, kde lze vína z vinařství Žerotín ochutnat je sklep ve Strážnici. Sklep má kapacitu 45 osob, lze také pronajmout pro pořádání rodinných akcí, degustací vín, prezentace, firemní večírky.atp. Výhodou je prodejna vín přímo u sklepa, ve které můžete zakoupit další delikatesy a doplňky vhodné k vínům.